top of page

Jak pečovat o šperky z drahých kamenů

Aktualizováno: 14. 11. 2023

Právě jsi rozbalil Tvůj vysněný náramek z minerálů, na který se tak dlouho chodíš dívat. Už se těšíš, jak ho začneš nosit! Než se Tvým kouzelným šperkem ozdobíš, ráda bych Ti dala několik rad, aby kameny plnily svůj 100 % účel. Tento článek Ti vysvětlí správné čištění a pečování o Tvé malé poklady.

O vlastnostech kamenů podle účelu jsme se bavili zde. Šperky a kameny nalezneš zde.

První krok - v jakých případech čistit kameny nebo šperky

1. Než začneš šperky nosit, je třeba je očistit.

2. Pokud si přeješ naprogramovat šperk k danému účelu, také jej nejprve očisti.

3. Po každém jeho použití nebo stresovém období.

4. Pokud cítíš, že jsi vyčerpal jeho léčivou energii.


Očista kamenů

Doporučuji Ti naslouchat Tvé intuici, ta Tě navede správným směrem a ukáže Ti, že něco není tak jak by mělo být.

Je to také o tom, jak často náramky nosíš. Jen Ty sám víš, kolik situací, stresu nebo překážek aktuálně řešíš a na kolik jsou Tvé krystaly vytížené. Pokud se potýkáš s větším stresem, očisti kameny ještě ten den. Pokud ses nesetkal s nějakými náročnějšími situacemi, doporučuji kameny čistit 1x týdně. Sám nejlépe poznáš, jak často je čistit.

Některé minerální kameny mají samočistící schopnosti a očistu nepotřebují, jedná se o tyto kameny: apofylit, azulit, citrín, diamant, fenacit, kyanit.


Jaké jsou možnosti čištění

Velmi účinné při očistě kamenů od negativních energií jsou přírodní síly, jako jsou základní elementy přírody (oheň, voda, země a vzduch), využít můžeš také Slunce, Měsíc a rostliny. Až příště budeš sedět na pikniku venku, vezmi s sebou Tvé šperky a nech je znovu ožít jasnou laskavou energií.

1) Oheň

a) Svíce - Opatrně několikrát pohybuj kamenem přes plamen svíčky, dokud intuitivně nepocítíš, že byl očištěn. Hořící oheň spálí negativní energie. Tato metoda je nejvíce vhodná pro kameny, příslušné prvku Ohně. Pozor ale dej na popálení a možné poškození kamene a také pozor na zacházení s ohněm.

b) Vykuřování – Nech opatrně několikrát projít kámen skrz kouř některého ze speciálních vykuřovadel, pokud je nemáš k dispozici, nech projít kámen kouřem ze sušené šalvěje, santalu, levandule, sweetgrass (tomkovice vonná), nebo cedr. Je třeba, aby Tvůj náramek procházel kouřem z vykuřovadla po dobu alespoň 20 - 30 vteřin. Vykuřuj kámen tak dlouho, až intuitivně vycítíš, že z něj byla vymazána negativní energie.


2) Voda

Voda smyje negativní energii a vrátí ji Zemi, kde pak bude neutralizována. Mysli na to, jak z nich smýváš veškerou negativní energii, která se na ně na chytala. Doba omývání je intuitivní. Dej na svou intuici. Po omytí kameny nebo šperky velmi opatrně a pečlivě osuš měkkým a čistým hadříkem.

a) Přírodní zdroj vody - Vlož jej do řeky, studánky, moře, vodopádu nebo oceánu nebo jiného přírodního zdroje. Po dobu několika minut jej můžeš umístit do síťového sáčku, aby držel na místě a tak aby přes něj proudila voda a odnesla tak veškerou negativní energii.

b) Déšť - Ponechej jej v dešti několik hodin.

c) Tekoucí voda - Drž kámen pod tekoucí vodou z kohoutku po dobu několika minut.

d) Slaná voda - Vlož kámen do slané vody. Pokud nežiješ u moře, ponoř kámen do misky se slanou vlažnou vodou, použít můžeš jakoukoli sůl nejlepší je mořská. POZOR: Do slané vody nevkládej perly a opál, aby nedošlo k jejich poškození. Dej si pozor: Pokud umístíš kámen v suché mořské soli (bez vody), může dojít k poškození jeho elektromagnetického pole.

e) Voda s křišťálem - Křišťál díky své síle zvýší očistný efekt vody. Do vody můžeš také přidat šalvěj, levanduli nebo bazalku.

POZOR: Nikdy vodu nepoužívej na měkké kameny jako je Angelit, vápence, howlit, kyanit, aragonit, dolomit, kalcit, kunzit, labradorit, malachit, selenit, síra, tyrkys a další. Tyto kameny se ve větší míře rozpouštějí.

3) Země

Zakopej kámen do země na celý den, místo si raději označ. Tuto metodu lze použít i v bytě, zahrabáním kamene do květináče, naplněného zeminou. Půdu, kde je kámen zahrabán, nezalévej! Půda absorbuje negativní energii, rozptýlí ji a přemění ji na energii pozitivní. Kameny se v zemi cítí dobře, protože se tak vracejí tam, kde byly stvořeny a kde rostly.

Pokud nemáš doma rostliny, vlož kámen do sklenice se sušenou šalvějí nebo cedrovým dřevem na jeden den. Bylinky do sebe absorbují, stejně jako hlína negativní energie. Z tohoto důvodu se bylinky nesmí používat opakovaně. Po očištění vždy byliny spalte, zahrabejte do země. Zahoďte do řeky nebo potoka.

Růženín nebo rodonit si v zemi přímo hoví. Dopřej jim kontakt se zemí, jak jen je to možné. Není nutné je přímo zahrabávat, stačí je na ni jen položit.

4) Vzduch

Pomocí svazku bylin s šalvějí, cedrového dřeva nebo santalového dřeva vykuřuj kámen (všechny jeho strany). Šalvěj má velmi účinné očistné vlastnosti. Přeměňuje totiž negativní energii na pozitivní.


Další možnosti očištění kamenů

Prostřednictvím slunečního nebo měsíčního svitu – Polož kámen na jednu hodinu (nejméně) na místo u okna nebo venku, kde svítí jasné sluneční světlo. Dej si pozor: Pro některé kameny, které byly zrozeny v živlu Země, může být solární energie silná. Může tak způsobit vyblednutí barvy. Je lepší proto zvolit metodu prostřednictvím měsíčního svitu. To znamená, že kámen na jednu hodinu (nejméně) polož do měsíčního svitu. Pokud je úplněk, stačí jedna noc, pokud není měsíc v úplňku, je třeba dvě i více nocí.

Pozor! Tyto kameny sluncem nenabíjej: Akvamarín, růženín, amazonit, ametyst, morganit, záhněda, pyrit, tanzanit.

Karneol a čistý křemen - Tato kombinace má schopnost očišťovat ostatní kameny. Stačí Tvůj náramek položit na tyto krystaly, nejlépe přes noc. Případně vložit náramek do měkkého látkového váčku společně s karneolem, nebo křemenem. Samotný karneol, či křemen je třeba pak očistit zvlášť.

Křišťál nebo křemen - Dokáže odstranit negativní energie, aniž by narušily své vlastní. Nemusíš mít strach, že se negativní energie přenese do křišťálu. Můžeš také na 30 minut vložit kámen do krabičky s křišťálem a vložit jej do mrazáku nebo v době mrazů do sněhu. Sníh je stejně účinný jako voda.

Selenit - Tento kámen je velmi mocný a má vysoké vibrace. Proto si myslím, že by neměl doma chybět. Dokáže čistit auru, absorbuje vše, co do Tvého biomagnetického pole nepatří. Stejně tak jako křišťál dokáže čistit a nabíjet ostatní krystaly. Ponech šperky z minerálních kamenů odpočívat na selenitu, alespoň přes noc. Ze selenitu můžeš vytvořit jednoduchou krystalovou mřížku, do které můžeš Tvé náramky umístit.

Pomocí rýže - Vlož náramky nebo kameny do misky s nevařenou hnědou rýží. Ponech je takto přes noc, poté rýži vyhoď, již znovu nepoužívej.

Mořská sůl - Už jsme se bavili o vodě se solí. Sůl totiž zachytává negativní energii. Minerální kameny vlož pro očištění do misky s mořskou solí. Nech je tam po dobu (alespoň) jedné hodiny, ideálně celý den. Další varianta je, že můžeš naplnit misku solí. Do sklenice vlož minerální kameny a náramky, které chceš očistit a tu pak vlož do misky. Očista tímto způsobem však potrvá déle. Cca dva dny.

Vizualizace očištění - Drž náramek v dlani a mysli na to (nebo si představuj Tvým vnitřním zrakem), jak z něj všechny negativní energie odchází. Můžeš si odcházející energie představit jako kouř nebo prach, který se vypouští z kamenů nebo šperků. Nebo si zkus představit, jak kámen omýváš a smýváš tím všechny špatné energie. Na konci si představ, jak jsou šperky obklopeny bílým světlem, které prochází i skrz ně. Budeš cítit odlehčení a taky čistotu. Pozoruj, jak se u toho cítíš, dej na svou intuici.

Zbavení negativity prostřednictvím zvuku - Pro tento účel můžeš použít zvonkohru, ladičku nebo "zpívající misku". Hotové očištění poznáš vlastním pocitem, že je kámen zbaven negativní energie. Funguje to tak, že čisté tóny prostupují prostřednictvím svých vibrací kamenem a nutí negativní energii odejít. Doslova víří zvukem pryč.

Použij vlastní dech - Při hlubokém nádechu si přilož kámen na srdce. Pak dej kámen k ústům a zprudka na něj vydechni. Opakujte to několikrát, vždy při tom měj v mysli Tvůj záměr očistit kámen od všech negativních energií. Tvůj dech (Dech života) v kombinaci s Tvým záměrem představuje velkou očistnou sílu, která dokáže dostatečně očistit kámen od negativních energií. Tvá intuice Ti řekne, kdy je očista dokončena.

Skleněná pyramida – Stačí položit na několik dní kameny nebo šperky pod tuto pyramidu. Energie, kterou pyramida produkuje, má schopnost neutralizovat negativní energii v kamenech nebo špercích.


Závěrem

Pro očištění šperků můžeš použít buď jeden z výše uvedených způsobů, nebo jejich kombinaci. Můžeš použít od dvou do pěti různých způsobů očisty. Všechny metody se dají kombinovat, proto se nemusíš bát použít jakékoli varianty. Jde především o to, jak očištění vnímáš a jestli je to pro Tebe dostatečné jednou metodou či více metodami.

Očištění používej především při pořízení nových šperků nebo kamenů. Očištění používej, pokud se je chystáš naprogramovat pro konkrétní účel nebo pokud potřebuješ rychle dobít silně vyčerpané kameny. Nakombinováním více metod očištění bude čištění efektivnější a rychlejší.


Nezapomeň, že pokud se náramek přetrhne, kameny ztrácí svou schopnost nebo změní barvu, znamená to, že jsou přesyceny energií a je lepší pořídit šperk nový.

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page