top of page

Psychosomatika zubů – Jak emoce ovlivňují Tvé zuby

Ústa a zuby nejsou izolované od zbytku Tvého těla ani od Tvých emocí. Je důležité si uvědomit jak Tvé emoce a duševní stavy mohou mít vliv na zdraví zubů a dásní. Tento přístup je známý jako psychosomatika zubů a je stále více objevován a zkoumán v oblasti zubní medicíny.


Na psychosomatické problémy se zaměřuje služba Psychosomatika – jak lépe pochopit tělo, kterou najdeš zde.


zuby a psychosomatika

Každý zub a jeho umístění má svůj přímý význam. Stejně jako rozdíl mezi horním a spodním patrem. Například horní čelist se zaměřuje na duchovno, životní zdroj energie, nebesa a dolní čelist Ti ukazuje na spojení se zemí, uzemnění, hmotu. Předkus zubů - čím větší předkus máš, tím více následuješ své pudy. Sjednocení s Tvým „lepším“ Já (duší) posouvá čelistní oblouk naopak dozadu. Pravá strana čelistí odpovídá levé hemisféře, která řídí analytické myšlení a rozumové uvažování. Levá strana čelistí odpovídá pravé hemisféře, řídící city, emoce a smyslové vnímání.


Mezi další rozlišení z hlediska psychosomatiky patří: každý zub zvlášť (od jedniček až po osmičky), paradontóza, poškození skloviny, zubní kazy, váčky, krvácející dásně a další možné příčiny, které mají souvislost s psychosomatikou.


Bruxismus a stres


Jedním z nejznámějších příkladů psychosomatických interakcí v oblasti ústního zdraví je bruxismus, nebo jinak skřípání zubů. Často je spojován se stresem, bruxismus může vést k přetížení zubů a čelistního kloubu, což může způsobit bolesti a další komplikace. Přestože může být léčen fyzioterapií a nočními ochrannými dlaždicemi, je důležité uznat, že jeho kořeny mohou sahat i do oblastí psychického zdraví.


Emoce a ústní zdraví


Studie naznačují, že dlouhodobý stres a úzkost mohou zvyšovat riziko paradentózy a dalších zubních onemocnění. Toto spojení mezi psychickým stavem a ústními problémy zdůrazňuje nutnost zohlednit celkové zdraví a životní styl pacienta při diagnostice a léčbě zubních obtíží.


Symbolika a psychosomatika


Psychosomatické přístupy také zkoumají možné symbolické vazby mezi emocemi a určitými oblastmi ústní dutiny. Například, strach z vyjadřování se může projevit jako problémy s horními řezáky, které symbolizují komunikaci. Tyto spojitosti mohou být důležité pro pochopení kořenů určitých zubních obtíží a pro navrhování vhodných terapeutických přístupů.


V závěru je třeba si uvědomit, že psychosomatické faktory nejsou vždy jedinou příčinou zubních problémů, ale mohou hrát důležitou roli vedle fyziologických a environmentálních faktorů. Komplexní přístup k ústnímu zdraví zahrnuje nejen léčbu symptomatických projevů, ale i porozumění celkovému zdravotnímu stavu a emočním faktorům, které mohou hrát významnou roli v zachování zdravých zubů a dásní.


Pokud chceš vědět více, vyzkoušej službu Psychosomatika – jak lépe pochopit tělo, kterou najdeš zde.

Další článek o psychosomatice najdeš zde. Nebo zde, kde řeším vzkazy Tvému tělu.

358 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page