top of page

21 zajímavostí o úplňku

Úplněk je jedna z nejkrásnějších a nejzářlivějších fází Měsíce, fascinuje lidi po celá staletí. Tento astronomický jev, kdy je Měsíc plně osvícen Sluncem, Ti přináší nejen nádherný pohled na noční oblohu, ale také inspiraci k mnoha pověstem, mýtům a tradicím. Zde najdeš 21 zajímavostí o úplňku, které Tě mohou vtáhnout do magie a tajemství, které nám dovolí odhalit. Konkrétně jsem úplňky v roce 2023 probírala zde.


Kouzelné zajímavosti o úplňku
 1. Plný měsíc: Úplněk označuje dobu, kdy je Měsíc v nejjasnějším a nejplnějším svém stavu.

 2. Světlo Slunce: Úplněk je způsoben tím, že Měsíc je na opačné straně Země než Slunce, a tak je osvětlen celý jeho povrch.

 3. Cyklus Měsíce: Úplněk se opakuje každých 29,5 dnů, což odpovídá lunárnímu cyklu.

 4. Noční svit: Úplněk je tak jasný, že může osvětlovat noční krajinu, což je známé jako noční svit.

 5. Lunární zvířecí znamení: Mnoho astrologických tradic spojuje úplněk s určitými zvířecími znameními, jako je Vlkodlak nebo Zvěrokruh.

 6. Gezeirá: Některé židovské tradice slaví úplněk jako svátek známý jako Gezeirá.

 7. Magnetické pole: existují výzkumy, které naznačují, že úplněk může mít vliv na magnetické pole Země. Výzkumy ukazují, že úplněk může mít vliv na magnetické pole Země tím, že zvyšuje aktivitu slunečního větru a slunečních erupcí. Tyto jevy mohou způsobit krátkodobé fluktuace v magnetickém poli a vést k geomagnetickým bouřím.

 8. Pověry a mýty: Úplněk byl v historii spojován s různými pověrami a mýty, včetně upírů a vlkodlaků.

 9. Náboženský význam: V některých náboženských tradicích má úplněk zvláštní význam a může být spojován s různými rituály a oslavami.

 10. Ovlivňuje přírodní jevy: Úplněk může ovlivnit některé přírodní jevy, jako je příliv a odliv.

 11. Lunární kalendáře: Některé kultury používají lunární kalendáře, které jsou založeny právě na cyklech úplňku.

 12. Ozvěny v kultuře: Úplněk je častým motivem v literatuře, umění a hudbě, který symbolizuje různé aspekty lidského života.

 13. Fáze spánku: Některé studie naznačují, že úplněk může ovlivnit vzory spánku a snění. Můžeš tak pocítit problémy s usnutím nebo barvitější sny, které si po probuzení pamatuješ.

 14. Vliv na psychiku: Někteří lidé tvrdí, že úplněk může mít vliv na lidskou psychiku a emoce. Pokud potřebuješ pročistit mysl a život celkově zvol SRT nebo Refresh čaker. Obě dvě služby Ti pomohou s lepší psychikou i lepším spánkem.

 15. Lunární turismus: Některé místa se staly oblíbenými pro pozorování úplňků a přitahují turisty z celého světa: Mauna Kea, Havaj, USA: Mauna Kea na Havaji je jedním z nejlepších míst na světě pro astronomická pozorování. Atacama Desert, Chile: Atacama je jednou z nejsuchších pouští na světě, což znamená minimální množství srážek a také minimální oblačnost. Uluru-Kata Tjuta National Park, Austrálie: Toto místo je známé nejen díky svému kulturnímu a přírodnímu významu, ale také pro svou vzdálenost od světelného znečištění. Úplňky a hvězdné oblohy zde mohou být nesmírně krásné a inspirující.

 16. Rituály a oslavy: Úplněk je často spojován s různými rituály a oslavami, jako jsou svatby a oslavy měsíčního cyklu.

 17. Námořní navigace: V minulosti byl úplněk využíván námořníky k navigaci, protože osvětloval moře a umožňoval jim lépe určit svou polohu.

 18. Mýtus o měsíčním srdci: V některých kulturách existuje mýtus o srdci Měsíce, které bije během úplňku. Původ tohoto mýtu lze nalézt v mnoha starých kulturách, včetně řecké mytologie, kde byla Měsíční bohyně Artemis často spojována s Měsícem. V jiných kulturách měl Měsíc božský nebo mystický význam, a tak se objevily různé legendy a příběhy, které vyprávějí o jeho tajemství.

 19. Měsíční světla: Některá místa na Zemi mají světla inspirovaná úplňky, která slouží k osvícení nočních krajin: Kapadokie, Turecko: Kapadokie je známá svými kouzelnými skalními útvary a balóny, které stoupají nad tímto jedinečným krajinářským rájem. Během noci se v této oblasti objevují světla, která napodobují jasný úplněk, což vytváří nádherný kontrast s tmavou noční oblohou. Santorini, Řecko: Ostrov Santorini je proslulý svými bílými domy s modrými střechami a úchvatnými výhledy na Egejské moře. V noci můžeš pozorovat světla, která osvětlují útesy a vytvářejí nádhernou scénu na pozadí Měsíce. Arches National Park, USA: Tento národní park v Utahu je domovem ohromujících přírodních oblouků a skalních útvarů. Během nočních prohlídek můžete vidět světla, která osvětlují tyto úžasné skalní tvary a vytvářejí magickou atmosféru v noci.

 20. Měsíční syzygie: Tento jev nastává, v momentě kdy jsou Měsíc, Slunce a Země zarovnány ve stejné linii, s Měsícem mezi Sluncem a Zemí. Měsíční syzygie může způsobit měsíční zatmění, kdy Měsíc projde stínem Země.

 21. Úplněk v přímém přenosu: Neil Armstrong a Buzz Aldrin, první dva astronauti, kteří se dostali na Měsíc v rámci mise Apollo 11 v červenci 1969, měli na Měsíci možnost pozorovat úplněk. V té době byl na Zemi úplněk, což znamená, že Měsíc byl na obloze v protikladu k Slunci a byl zcela osvícen. Takže, když Neil Armstrong a Buzz Aldrin stáli na povrchu Měsíce, měli nad sebou Slunce a na opačné straně Měsíce měli Zemi, která byla v době jejich přistání v úplňku.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page