top of page

Pomoc ostatním

Jistě ses setkal v životě s někým, kdo odmítl Tvou pomoc. Nebo naopak s tím, že jsi Ty odmítl nabídnutou pomoc od někoho z okolí. Jaké jsi k tomu měl pohnutky? Co Tě k tomu vedlo? Přesně nad touto otázkou je dobré se zamyslet v momentě, kdy nabídneš pomoc, která není přijata. Neber si toto odmítnutí osobně, protože nemůžeš tušit, jaké k tomu má druhá strana důvody.


Pomoc ostatním

Vím, že jsi neskutečně laskavý, dobrosrdečný a rád nezištně pomáháš ostatním a nic za to nečekáš. Uvědomuji si také, že si pečlivě rozmýšlíš, komu pomoc skutečně nabídneš a pokud se setkáš s odpovědí, kterou jsi nečekal, je možné, že budeš cítit smutek, litost nebo vztek.

Zkus si proto uvědomit uvědomit, že pokud nabídneš někomu pomoc a on odmítne, je to jeho volba. Nebuď smutný, protože se dotyčný může cítit plný sil a ví, že danou situaci nebo překážku zvládne. Mohl se připravovat či odhodlávat dlouho a nyní ví, že už je připraven splnit tento úkol. Vyjádři mu tedy podporu a důvěru v něj a měj radost z jeho pokroku a růstu a také toho, že jsi získal čas na chvíle pro sebe. Jistě by sis také nepřál nevyžádanou pomoc/radu v momentě, kdy už se blížíš ke zdárnému úspěchu nebo máš situaci pod kontrolou.

Nesnaž se tedy pomoci i přes odmítnutí druhé strany. Dotyčný ví, že se na Tebe může obrátit, protože jsi mu otevřel dveře Tvou nabídkou pomoci, podpory nebo opory, a to zda za Tebou přijde požádat o pomoc už záleží na dotyčném. Protože i toto je určitá zkouška, nejen pro něj, ale i pro Tebe. Pro Tebe v sebeovládání, trpělivosti, klidu a tolerance a pro druhou stranu zase zhodnocení situace, rozvoj a růst nebo pochopení své cesty. A to jsem vyjmenovala jen zlomek věcí, které je možné se z této situace naučit. Zkus tedy z této situace vytěžit to nejlepší a odnést si z ní zkušenosti.

Když takto pomůžeš (i v dobrém úmyslu) i přes odmítnutí druhé osoby, může se stát, že mu tak nevědomky zabráníš se posunout dále při překonávání jisté překážky, kterou si zvolil v momentě, než vstoupil do svého fyzického těla a on tuto zkoušku bude muset zopakovat. Nebo mu zabráníš připravit se na něco mnohem těžšího, co ho ještě čeká, právě po překonání této překážky. Uvědom si, že i toto je druh pomoci, protože učíš druhou stranu říkat ne a jasně vyznačovat hranice. A pro Tebe jde nezbytné učení k pochopení druhé strany.


Ale život není jen o odmítnutí pomoci, častokrát pomůžeš aniž bys o tom věděl. Jde také o to, vycítit, kdy druhý pomoc opravdu potřebuje a v tu chvíli mu nabídnout pomocnou ruku nebo jen "rameno" k vyslechnutí či jiný úhel pohledu.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page