top of page

Pročištění dutin

Pročištění dutin je jednou z velmi starých metod očištění ducha a těla. Spadá do jógy a jejího smýšlení. Je jednou z šesti očistných technik (ty najdeš zde), které se nazývají "šat karma" (šat = šest, karma = povinnost/činnost). Mají za úkol prolomit bloky a kaly, které se nacházejí ve Tvém těle.


Neti - pročistění dutin

6 očistných technik

· Néti - pročištění nosu

· Dhauti - pročištění jícnu a žaludku

· Naulí - vlnění břišními svaly

· Basti a šank prakšálana - očista střev

· Kapalabháti - pročištění čelních dutin

· Trátak - očista očí

Proplach dutin konvičkou, známý také jako "neti," je tradiční léčebná metoda pocházející z ájurvédy, starodávného indického systému léčby. Tato praktika zahrnuje proplachování dutin nosu a dýchacích cest teplou slanou vodou za použití speciálního nádoby nazývané "neti pot." Ačkoliv se jedná o starou metodu, stále získává na popularitě v moderním světě díky svým pozitivním účinkům na zdraví.

Jak to funguje:

Proplach dutin konvičkou je jednoduchý postup. Hlavním prvkem je neti pot, což je malá nádoba podobná konvičce, která slouží k oplachování dutin nosu. Seženeš ji v lékárně. Postup zahrnuje smíchání teplé vody s jemně mořskou solí a poté nálev pomalu vliješ do jednoho nosního otvoru, zatímco druhý zůstane otevřený pro odtok. Slaná voda prochází dutinou nosu a pomáhá odplavit nečistoty, alergeny a bakterie. Tento proces může být opakován pro oba nosní otvory.

Přesný postup:

Potřebovat budeš ideálně jemnou mořskou sůl. Převařenou vodu a teplou cca na 37 stupňů (teplotu můžeš vyzkoušet na zápěstí). Na 1 litr vody se doporučuje 1 čajová lžička soli (10 g). U každé konvičky bývá přiložen dávkovač, takže necelý jeden na konvičku.


Pak přiložíš konvičku k nosní dírce například k pravé a nakloňte hlavu levým uchem nad dřez nebo umyvadlo. Měj otevřenou pusu, ať se Ti voda nedostane do krku. Po pár sekundách začne voda protékat dutinami a vytékat druhou (tedy levou v tomto případě) nosní dírkou. To samé zopakuj na druhou stranu. Budou Ti mírně slzet oči a po proplachu se pořádně vysmrkej.


Postup pročištění dutin

Zdravotní výhody očisty dutin:

 • Zlepšení dýchání: Proplach dutin konvičkou Ti může pomoci rozšířit dýchací cesty a zlepšit průchodnost vzduchu. To může být užitečné pro lidi trpící alergiemi, sinusovými problémy nebo rýmou.

 • Odstranění nečistot: Tato praxe pomáhá odplavit nečistoty, prach a bakterie, které se mohou hromadit v dutinách nosu a dýchacích cestách.

 • Prevence nachlazení: Pravidelné oplachování nosních dutin může snížit riziko infekcí horních dýchacích cest, včetně nachlazení a zánětů.

 • Zlepšení koncentrace: Mnoho lidí hlásí, že proplach dutin konvičkou jim pomáhá zlepšit koncentraci a mentální jasnost.

 • Redukce snoringu: Pro některé lidi může tato praxe snížit intenzitu chrapotu nebo chrápání tím, že uvolní dýchací cesty.

 • Jasné oči: Protože jsou dutiny propojeny se slznými kanálky, při proplachu dutin dochází k slzení očí a tím i pročištění slzných kanálků. Dle dostupných zdrojů proplach konvičkou způsobuje jasnější oči.

 • Proti bolestem hlavy: Je dokázáno, že snižuje bolesti hlavy, díky lepší průchodnosti dutin.

 • Lepší sluch: Díky správně provedenému proplachu dutin, má tato očistná metoda pozitivní vliv na sluch a Eustachovu trubici.

 • Prokrvení sliznice: Postup proplachu může také stimulovat prokrvení sliznice nosu a dýchacích cest. Teplý roztok a jemný proud vody mohou pomoci rozšířit cévy v oblasti nosu, což způsobí zvýšený přítok krve. To může zlepšit celkovou vitalitu sliznice a zvýšit její odolnost vůči infekcím.

 • Hydratace sliznice: Jednou z hlavních složek proplachovacího roztoku je voda, a to teplá a čistá voda. Když teplý roztok projde nosními dutinami, hydratuje sliznici. To může být užitečné zejména v suchých nebo vysušených klimatických podmínkách nebo v situacích, kdy je sliznice suchá, což může způsobit nepohodlí nebo dokonce krvácení.

 • Předcházení zánětům: Pokud máš zánět nosní sliznice (například při rýmě nebo sinusitidě), může být proplach konvičkou užitečný. Oplachování může pomoci odstranit hlen a hnis z nosních dutin, což může zmírnit zánět a zlepšit dýchání.

Použití s opatrností:

I když je proplach dutin konvičkou považován za bezpečný postup, je třeba ho používat s opatrností. Je důležité používat čistou vodu a sterilní neti pot, aby se zabránilo infekcím. Před zahájením této praxe je dobré konzultovat s lékařem, zda je pro Tebe vhodné praktikovat tuto metodu, zejména pokud máš nějaké zdravotní problémy s nosními dutinami nebo dýchacími cestami.

Závěrem:

Proplach dutin konvičkou je tradiční léčebná metoda s mnoha potenciálními zdravotními výhodami pro moderního jedince. Může pomoci zlepšit dýchání, odstranit nečistoty a zvýšit pocit pohody. Nicméně, důležité je používat tuto praxi správně a s opatrností, a vždy se konzultovat s lékařem, pokud máš nějaké zdravotní obavy týkající se nosních dutin nebo dýchacích cest.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page