top of page

30 myšlenek podle Dalajlámy

V roce 1989 byl Dalajlamův směr nenásilí, lásky, míru a porozumění oceněn Nobelovou cenou za mír. Dalajlama je uznávanou osobou ve věcech týkající lidských práv a buddhistické filosofie. Je autorem zhruba čtyřiceti knih, některé vyšly i u nás. Například: Cesta ke svobodě, Radost ze života a umírání v pokoji a další.


Našla jsem několik myšlenek, které Ti pomohou pochopit směr, kterým se udával a zároveň Ti pomohou pochopit, kudy se vydat, když máš pocit, že něco nejde jak má.


Dokážeš spoustu skvělých věcí

1. Každý den se 20-30 minut procházej. Měj přitom na tváři úsměv. – Já mám nejraději vyhlídky, kde si uvědomím, že jsme tak drobní. Také mi moc pomáhají lesy a celkově zelená, načerpám mnoho energie.

2. Alespoň 10 minut denně strav v tichu.. – A sám, pomůže Ti to přemýšlet. Zkus meditovat.

3. Spi nejméně 6-7 hodin. – To je potřebná doba k tomu, aby tělo zpracovalo předchozí den a Ty ses cítil připraven na další. Ne nadarmo se říká: "Dobře se na to vyspi." Nebo "Ráno moudřejší večera."

4. Žij třemi "E": energie, entuziasmus, empatie. – Zapracuj je do Tvého běžného života.

5. Hraj hry. – V každém z nás je dítě a to čas od času potřebuje ven.

6. Čti více knih. – Nejlépe před spaním nebo venku, když je hezky.

7. Udělej si čas na jógu, meditaci a modlitbu, protože ty obnovují energii. – Tu pozitivní energii, kterou potřebuješ každý den.

8. Měl bys nějaký čas strávit s lidmi mladšími šesti a staršími sedmdesáti let. – Častokrát Ti připomenou, co je v životě důležité.

9. Více sni. – Je vědecky dokázáno, že člověk stráví průměrně 30% času/denně sněním. Odpočineš si u toho a věnuješ se svým pozitivním myšlenkám.

10. Jez víc toho, co roste v přírodě, než toho, co se vyrábí v továrnách. Pij hodně vody. – Případně zkus vodu s citronem. Pročistí Tvé tělo a v létě příjemně osvěží.

11. Přiměj k úsměvu alespoň tři lidi denně. – I kdyby jen tím, že je pustíš sednout, pustíš je do dveří nebo se na ně usměješ. A jako bonus, úsměv se Ti jistě vrátí.

12. Neutrácej svou drahocennou energii na pomluvy. – Lidé, kteří pomlouvají jiné, nemají nic lepšího na práci, než pomlouvat lidi kolem sebe. Za prvé je to negativní energie a za druhé negativita vyslaná Tebou se Ti také vrátí a to 2x. Máš jistě jiné milejší aktivity, kterým chceš věnovat čas.

13. Zapomeň na problémy minulosti. Nepřipomínej blízkým a přátelům minulé spory, brání to Tvému dnešnímu štěstí. – Zkrátka žij tady a teď a těš se na zítřek.

14. Zapomeň na negativní myšlenky, zaměř se na kladné stránky. Život je škola; přišel jsi se sem učit. Problémy jsou součástí výuky, která jednou skončí, stejně jako hodina matematiky. To, co se naučíš, Ti však zůstane navždy. – Ze všech chyb je lepší se poučit, protože jinak se Ti budou objevovat znovu a znovu, dokud je nepřekonáš. Soustřeď se na jejich překonání ne na to, co Ti způsobují.

15. Život je příliš krátký, než abychom utráceli čas nenávistí. Nikoho bychom neměli nenávidět. – Proto odpusť všem, kteří Ti ublížili. Posuneš se dál.

16. Neber se tak vážně. Nikdo jiný Tě tak nebere. – Navíc, každý má co dělat s vlastní "vážností". Jen se rozhlédni kolem sebe.

17. Opravdu nemusíš vyhrát každý spor. Nauč se uznat, že nemáš pravdu. – Prospívá to nejen dobrým vztahům, ale i Ty dospěješ, když uznáš, že nemáš pravdu.

18. Smiř se se svou minulostí, aby Ti nekazila budoucnost. – Žij současností a nevracej se k prožitým věcem z minulosti. Tyto zkušenosti Ti pomáhají na cestě.

19. Nesrovnávej vlastní život se životy jiných. Nic o nich nevíš. – Hlavně nesuď nikoho ve Tvém okolí. Nemáš na to právo. Nevíš nic o jejich cestě životem, co zažili, kdo je zklamal nebo kde byli.

20. O Tvé štěstí se nepostará nikdo jiný než Ty. – Věnuj energii především a na prvním místě sami sobě. Dělej to, co máš rádi a co Tě naplňuje.

21. Nauč se odpouštět. Co si o Tobě jiní myslí není Tvá věc. – Není, to je totiž jejich problém a s tím Ty nic neuděláš.

22. Pamatuj, že ať je situace sebelepší nebo sebehorší, vždycky se změní. – Vše je jen učení, k překonání mnohem těžších překážek. Nikdy nedostaneš úkol, na který nestačíš a pokud ano, můžeš říct ne.

23. Tvá práce o Tebe nebude pečovat, až onemocníš. Pečovat o Tebe budou přátelé. Nezapomínej na ně! – Dej jim najevo, že Ti na nich záleží.

24. Zbav se všeho, co Ti není k užitku, co není hezké a nepřináší Ti radost. – Nebo také toho, co v Tobě nevyvolává dobré vzpomínky.

25. Závist je zbytečná ztráta času. I tak už máš všechno, co potřebuješ, nebo to budeš záhy mít. – To je jisté.

26. To nejlepší je před Tebou. – Neboj se toho, protože ty nejlepší věci na Tebe teprve ještě, čekají.

27. Není důležité, jak se cítítš – vstaň, oblékni se a jdi mezi lidi. – Lidský kontakt je důležitý. I obyčejné objetí dokáže zázraky.

28. Jednej správně. – Podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A pamatuj vše se Ti 2x vrátí.

29. Častěji volej svým blízkým. – Nikdy nevíš, co se může stát, proto jim často říkej, jak je máš rád a jak Ti na nich záleží.

30. Nic nepřeháněj. Znej vždycky rozumné meze. – Především ty své.

43 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page