top of page

Co je to Japa Mala?

Jde o posvátné buddhistické modlitební korálky nebo také Mála korálky, které byly po staletí používány mnoha duchovními tradicemi zejména v buddhismu a hinduismu. Je hodně podobný našim růžencům. Přesněji jde o nástroj, který pomáhá uklidnit mysl, a spojit se s Tvým vnitřním já.


japa mala

Slovo "Mála" znamená náhrdelník, používaný k modlitbě. Je tradiční pomůckou k počítání jednotlivých opakujících se manter při meditaci, k počítání dýchání během meditace nebo při opakování jména Buddhy. To se nazývá "japa" (džapa).


Japa Mála je označení pro tradiční indický růženec se 108 korálky a Thengwa označuje tradiční tibetský buddhistický růženec. Počátečním a konečným (ukončovacím) korálkem je tzv. kulička učitele, symbolizující moudrost.


Korálky se používají tak, že mantra se vysloví pro každý korálek samostatně, zatímco se korálek otáčí palcem ve směru hodinových ručiček. Není to vždy pravidlem, některé tradice uvádí otáčení korálků i proti směru hodinových ručiček.


Po odříkání 108 manter se růženec otočí a opakující se mantry se počítají v obráceném směru.


japa maly

Slovo Mála pochází ze sanskrtu a znamená svazek korálků, girlandu, tradičně v počtu 108. Možný je i menší počet korálků například 18, 27 nebo 54 (vždy počet dělitelný 9). Mála korálky vzhledem připomínají modlitební korálky v jiných náboženstvích, a proto jsou nazývány "buddhistický růženec".


Mantry se opakují po stovkách nebo tisících. Mála usnadňuje soustředění na smysl mantry a její zvuk, tím ji dostatečně procítíš.


Modlitební korálky jsou vyráběny z různých materiálů, např. z ořechů, dřeva, kostí, polodrahokamů. Oblíbeným materiálem jsou korálky ze santalového dřeva, nebo ze dřeva stromu bódhi (Ficus religiosa), stromu osvícení nebo probuzení, pod ním podle buddhistické tradice dosáhl Buddha Gautama probuzení.


Mantry vhodné pro uklidnění – Materiál by měl být s použitím bílé. Nejčastěji se tak vyrábí z křišťálu, či perel. Slouží především k očištění mysli od různých překážek, negativních myšlenek, stresu, nemoci, špatné karmy a rušivých pocitů.


Mantry vhodné pro obohacení – Materiál by měl být s použitím zlata, stříbra, mědi, nebo lotosového dřeva. Slouží především pro zlepšení životního stylu, vědomí a pro získání zásluh. Jantarové korálky jsou vhodné pro prodloužení života.


Mantry s fascinující aktivitou – By měly mít s mály vyrobené ze santalového dřeva, jilmu, nebo broskvového dřeva.


Mantry ochranné – Korálky by měly být z mál vyrobených z ořechů nebo kostí.


V dnešní době se Japa Mála náhrdelníky používají jako náhrdelníky nebo náramky, tedy jako módní a výrazný šperk, doplněk vhodný pro jakoukoliv příležitost.


Maly nalezneš zde a náhrdelníky zde.

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


bottom of page