top of page

Jógové pozice vhodné pro první čakru

Budeme se postupně bavit o jednotlivých čakrách a pozicích, kterými jim můžeš ulevit. Jakékoli dotazy se neboj položit. Více pozic se mnou objevíš v kurzu venovaném čakrám.

Nalezni základnu, podporu, stabilitu, uzemnění, pevnost, vytrvalost. Zaměříš se tak na své nohy, chodidla, kosti, tlusté střevo.


jógové pozice vhodné pro první čakru

První - základní - čakra Tě spojuje s fyzickým světem. Převádí kosmické energie na tělesně-pozemskou rovinu, zároveň proudí touto čakrou energie Země do celého Tvého systému energií.


Barva: červená


Základní princip: tělesná vůle být (jako protipól duchovní vůle být v sedmé čakře)


Tvrzení k duchovnímu růstu: Plně si uvědomuji svou roli na zemi a vím, že mé základní potřeby budou vždy naplněny.


Části těla: všechno pevné, tj. páteř, kosti, zuby, nehty, dále řiť, tlusté střevo, konečník, prostata, tvorba krve a stavba buněk.


Psychická funkce čakry: Fyzická energie, vůle žít, fyzická potence. Víra v budoucnost, pocit stability života na Zemi. Vyživuje tlusté střevo a podpůrně-pohybový aparát.tadasana pozice hory

Správné provedení:


Zatlač lopatky k zadní straně hrudního koše. Rozšiř klíční kosti a zároveň vytvoř prostor mezi lopatkami. Aktivní nohy i ruce. Propnutá kolena nikoli však prolomená.


Tato pozice je základním pilířem jógy, protože je nejjednodušší pozicí vůbec. Celé tělo tvoří sloup mezi zemí a nebem. Střed těla je srovnán podél vertikální osy a čakry stojí jedna nad druhou. Dokonce prý, pokud dokážeš správně provést tadásánu a stabilně ji držet po dobu jedné hodiny, nemusíš ten den dělat žádnou jinou pozici. Možná se zdá, že je tato pozice jednoduchá, ale děje se při ní spousta věcí. Pro začátečníky doporučuji provádět u stěny, kdy je trup přitisknut ke stěně.


Pozor také na: Aktivní chodidla na podložce, ramena dole, aktivní ruce, pupík přicucnutý na páteři, lopatky směřují dolu a tlačíme je od sebe. Hlava směřuje přímo před nás. Nepropínáme kolena a dýcháme. pozice polovičního mostu setu bandha

Správné provedení:


Polož se na záda a pokrč nohy. Ruce dej podél těla. Paty přisuň co nejblíže k hýždím. Chodidla postav na šířku boků. S nádechem zvedni pánev a ruce vlož pod tělo a propleť prsty rukou nebo se chytni za kotníky. Ramena a ruce tlač do podložky. Nestahuj hýždě.


Boky se zvedají díky práci nohou, nikoliv břišních svalů nebo hýždí. Zaměř se na aktivní nohy a tlak nohou do podlahy než na zvedání pánve. Využij země, aby se boky dostaly výše. Střední část zad protlačuj ke stropu. Kolena přiháhni k sobě a stehna toč dovnitř. Pokud potřebuješ dej si mezi stehna bloček, který Ti s tím pomůže. Pro lepší rozprostření váhy do všech bodů na chodidlech tlač více na vnitřní stranu chodidla. Jakmile tlačíš paty dolů, přitahuješ je k ramenům, abys aktivoval zadní stranu stehen. Hrudník se dostane výše, když zatlačíš paže do podlahy.


Tyto pozice by Ti měly pomoci s uzemněním a stabilitou. Patří sem vše pevné jako je půda, svaly a kosti. Představuje mateřský princip. Je to místo, ze kterého všichni pocházíme, naše kořeny a původ.
další vhodné pozice pro první čakru

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ความคิดเห็น


bottom of page