top of page

Co jsou to čakry a k čemu slouží?

Aktualizováno: 28. 12. 2023

Celý vesmír je tvořen všudypřítomnou energií a Tvé tělo není žádnou výjimkou. Pokud se naladíš na Tvé tělo, můžeš cítit proudící energii Tvého těla nebo dokonce jednotlivé body, které spolu velmi úzce souvisí.


rovnováha čaker

Historie

Čakry jsou podle hinduismu a dalších učení, energetická místa ve Tvém těle, která jsou popisovaná jako "vír" nebo "kruh". Čakry zachycují, koncentrují a rozesílají vesmírnou energii k různým částem hmotného těla. Jsou pouhým okem neviditelné, pro lepší představu jsou znázorňovány jako smotky energie (např. víry a ohnivé koule). Můžeš se na ně ale naladit a vnímavější lidé mohou vidět jednotlivé barvy čaker.

Za to, jak se cítíš, jestli jsi unavený, svěží, nemocný, zdravý, skleslý, nebo pozitivně naladěn, může podle těchto učení množství a vyladění energie v člověku. Každá čakra zodpovídá za stav nějaké části těla a lze ji ovlivnit stravou, chováním, myšlenkami, stresem, životním prostředím, čištěním, meditacemi a dalšími věcmi. Detailněji jsem je pro Tebe rozebrala zde.

Čaker existuje v těle mnoho, ty nejznámější se nachází podél páteře a v oblasti hlavy. Jednotlivé čakry řídí jednotliví hindští bozi (např. Ganéša, Brahma, Višnu, Šiva), kteří mají v každé oblasti své zvláštní úkoly. Čakry se dají probouzet, aktivovat, harmonizovat a ladit, např. akupunkturou, jógou nebo reiki. Co je to reiki najdeš zde.


Vesmírná energie

Tvé tělo se skládá ze 7 čaker, které hrají důležitou roli v souvislosti s harmonií s celým vesmírem a zdraví Tvého těla. Dávno před moderní technologií a vědou, věděly staré kultury, že všechny živé věci s sebou nesou životní sílu. Nazývali ji centra energie, která se pohybují uvnitř těla člověka.

U zdravého a harmonického člověka poskytuje těchto sedm čaker správnou rovnováhu energie pro každou část Tvého těla, mysli a ducha. Pokud se však jedna z Tvých čaker otáčí příliš rychle, je blokována, nebo se naopak pohybuje pomalu, můžeš trpět zdravotními problémy nebo pocitem, že něco není jak má. Pokud chceš zjistit fungování jednotlivých částí Tvého těla podívej se sem.


Proč zrovna tento název

Čakra je staré sanskrtské slovo, které doslova znamená "kolo". Je to proto, že životní síla, *čchi, nebo **prána, která se pohybuje uvnitř Tebe, tak proudí a otáčí se. Tato energetická centra jsou doslova jako sedm těl v jednom těle, začínající na spodní části páteře a pohybující se až po vrchol hlavy.


Závěrem

Obvykle by se měl člověk zaměřit, aby těchto základních sedm čaker bylo otevřených a snažit se je udržovat ve vzájemném souladu, protože jsou navázané jedna na druhou. Pokud dojde k zablokování, nebo disharmonii, může to negativně ovlivnit fyzické a psychické zdraví.

Jakmile se naladíš na umístění Tvých čaker, staneš se zběhlým při otevírání čaker a podaří se Ti rozvíjet Tvou intuici a dovednosti, které vedou k blokování. Díky tomu můžeš odhalit problémy a vyřešit je dříve než se objeví a dříve, než budou mít vážné důsledky na Tvé zdraví. Kromě toho můžeš najít a odblokovat staré rány, emoční bloky, traumata a pracovat na jejich odstranění a transformaci k lepšímu. Jednoduše řečeno, díky správné znalosti čaker může dojít k uzdravení nejen aktuálních problémů.


Jak na harmonizaci Tvých čaker? Podívej se sem.

Ještě Ti pomůže celistvá harmonizace osobnosti nebo práce s čakrami.*ČCHI – Jde o životní sílu, která udržuje vesmír pohromadě. V Japonsku ji nazývají "ki" v číně "čchi".

**Prána – Jde o sanskrtské slovo a v překladu znamená "proudit". Podle hinduistické mytologie představuje prána všechny proudy vitálních životních energií dohromady ("absolutní energii")

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page