top of page

Druhý stupeň - NIJAMA

Aktualizováno: 28. 1.

Do druhého stupně patří Nijama, což je soubor pěti zásad nebo doporučení, která mají vést člověka k zušlechťování vlastního charakteru. A zorganizování tak vašeho vnitřního života a individuální kázně. Jejich cílem je pomoci Ti vytvořit harmonickou osobnost. O prvním jsme se bavili již zde. Soubor všech stupňů nalezneš zde.

Nijama se dále dělí:


Nijama první stupeň

a) Sauča - čistota těla a mysli

Připomíná Ti nejen čistotu těla, ale i nastavení vnitřní čistoty. Jogín by měl najít klid ve svém nitru i ve chvílích, které nejsou podle Tvých představ a díky tomu se naučit prožívat intenzivněji příznivé časy. Nenech na sebe působit negativní myšlenky (jak ty Tvé, tak ty z okolí), emoce zabarvené zlobou, nenávistí, závistí, násilí nebo dokonce vulgárností. Stavu čistoty Tvého nitra by ses měl věnovat, tak často, jak jen je to možné, protože je to Tvé jediné útočiště, kam se můžeš vždy vrátit. Přeneseno do jógové praxe, například věnuj pozornost očistným technikám, které očistí tělo i mysl. Fyzickým cvičením podporuješ očistu těla, která pak působí na Tvou mysl. O očistě vodou si přečti zde.

b) Santóša - spokojenost

Už od malička Tě rodiče učili, že svět kolem je dobrý nebo špatný (tzv. dualismus - i když toto je na delší povídání, možná i diskusi). Pokud si toto uvědomíš, dojde Ti, že Tvá spokojenost není jen věcí náhody, které se dějí díky změnám v okolí. Ale může se stát vědomou a hlavně budovanou hodnotou, která bude vycházet z Tebe samého. Více se tedy zaměřuj na pozitivní stránky Tvého života, ze kterých se budeš radovat. Zkus na chvíli vypnout sebekritiku a negativní stránky, které na sobě máš tendenci neustále hodnotit. Udělej to tak i při praktikování jógy. Nemysli na to, že Ti některé pozice nejdou, ale raduj se z toho, v čem jsi udělal pokrok nebo z toho, co už umíš. Pořád jsi jen člověk a máš právo na to nebýt dokonalý. Dovol si to.

c) Tapas - sebekázeň

V tomto případě jde spíše o mentální trénink nebo otužování, především jako příprava na situace, které Ti nejsou úplně příjemné. Díky tomu budeš více odolný a najdeš svou duševní harmonii. Jakmile překonáš nesnadné situace ve Tvém životě, získáš sílu k tomu, abys neztratil klid a vyrovnanost ani v okamžiku, kdy Tě potkají ještě těžší životní zkoušky nebo situace. Ve vlastní praxi to znamená: snaž se o pravidelnost, jistý řád v životě (ne však stereotyp), které posílí Tvou osobní rovnováhu.

d) Svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem

Díky čtvrté zásadě se můžeš naučit najít Tvé místo v životě a stát se jeho součástí. Díky studiu: duchovnímu, textů nebo literatury, můžeš poznat sám sebe. A právě praktikování jógy Ti pomůže umravnit sebevědomé ego a naučí Tě naslouchat vlastnímu tělu a mysli.

e) Íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, poslušnost a uctívání Íšvary, osobního boha

Zde nejde o konkrétní náboženství, ale hlavně o víru v lásku, dobro lidí a víru v sebe sama. Nabádá Tě k respektování vyšších životních principů, které mají vliv uvnitř Tebe i mimo Tebe. Směruje Tě především k poznání, že nic, co se děje není náhoda a vše probíhá nebo je řízeno moudrými a neměnnými zákony.

Lekci jógy si můžeš rezervovat zde. Další služby se kterými Ti pomohu najdeš zde.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page