top of page

Třetí stupeň – ÁSANA

Do třetího stupně patří ásany/pozice. O prvním jsme se bavili již zde a o druhém stupni najdeš článek zde.  Soubor všech stupňů nalezneš zde.


Ásana, neboli jógové pozice, představuje třetí stupeň v osmi stupňové stezce jógy, což je starověká cesta k osobnímu a duchovnímu rozvoji. Jedná se především o vlastní jógovou praxi. Tato fáze zdůrazňuje fyzickou stránku jógy a spočívá v cvičení různých tělesných pozic, které mají posílit a udržovat tělo pružné. Cílem ásany není pouze dosažení fyzické síly, ale i příprava těla na meditaci a duchovní práci.


Asana třetí stupeň

V tradičním pojetí Ashtanga jógy jsou ásany chápány jako šedesát čtyři základních pozic, ale v moderním kontextu může být tento počet rozšířen. Cvičení ásan zahrnuje různé druhy pozic, od jednoduchých až po náročné, s důrazem na správnou techniku dýchání a soustředění mysli.


Každá jógová pozice má své specifické účinky na tělo a mysl. Některé ásany posilují svaly a klouby, zvyšují flexibilitu a zlepšují držení těla. Jiné mohou působit na vnitřní orgány a stimulovat nervový systém. Důležitým aspektem cvičení ásan je uvědomění vlastního těla a pozornost věnovaná dechu. Jde tedy konkrétně o vědomou pozornost věnovanou tělu, dechu i mysli.


Cvičení ásan není pouhým gymnastickým výkonem; je to proces, který spojuje tělo, mysl a dech. Při správném provádění ásan je důležité sledovat vnitřní pocity, uvolňovat napětí a postupně prohlubovat jednotlivé pozice. Každý jednotlivý cvik má potenciál posunout praktikanta do hlubšího stavu vnitřního klidu a rovnováhy a tím jej posunout dále ve stezce jógy.


Třetí stupeň cesty jógy, ásana, přináší nejen fyzické výhody, ale také připravuje tělo na další fáze jógy. Pomáhá vyvinout stabilitu, vytrvalost a flexibilitu nejen ve fyzickém, ale i mentálním smyslu. Při pravidelném cvičení ásan může praktikant zažít harmonii mezi tělem a myslí, což vytváří základ pro další hluboký vývoj na cestě duchovního poznání.


Cvičení ásany tedy představuje klíčový krok na cestě jógy, otevírající dveře k dalšímu zkoumání vnitřního světa a dosahování harmonie těla a mysli.

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page