top of page

Čtvrtý stupeň – PRANAJÁMA

Do čtvrtého stupně patří dechové techniky. O prvním stupni jsme se bavili již zde, o druhém stupni najdeš článek zde a třetí stupeň je popsán zde. Soubor všech osmi stupňů nalezneš zde.


Pranajáma, čtvrtý stupeň osmistupňové stezky jógy, je uměním a vědou řízení dechu. Slovo samo o sobě spočívá v dvou sanskrtských slovech: "prana", což znamená životní síla nebo energie a "ayama", což znamená ovládání nebo prodlužování. Pranajáma tak doslova znamená ovládání životní síly nebo energie skrze dech.


Pranajáma

Tato technika je více než jen jednoduché dýchání. Je to umění užívání dechu jako nástroje k ovládání mysli a těla. Tento pradávný prvek jógy je klíčem k dosažení harmonie, klidu a vyváženosti v životě a osvícení.

Jak Pranajáma pracuje


Pranajáma pracuje s dechem jako s nástrojem ke kontrole různých aspektů života. Praktikuje se pomocí různých technik dýchání, které ovlivňují rychlost, hloubku a způsob dýchání. Těmito technikami lze ovlivnit nervový systém, což má hluboké dopady na fyzické, emoční a mentální zdraví.

 

Pravidelná praxe dechových cvičení může mít mnoho pozitivních účinků:


  • Zklidnění Tvé mysli: Tato cvičení s dechem Ti mohou pomoci uklidnit mysl a snížit úzkost a stres.

  • Zlepšení Tvé koncentrace a soustředění: Techniky Pranajámy mohou pomoci zlepšit schopnost soustředění a mentální jasnost.

  • Zlepšení fyzického zdraví: Může posílit imunitní systém, zlepšit funkci plic a podporovat oběh krve.

  • Ovládání a kontrola emocí: Pranajáma učí jedince, jak lépe ovládat své emoce a jak lépe reagovat na stresové situace.


Nadi Shodhana

Jak ji praktikovat:


Dechové cvičení není určeno pouze pro pokročilé jogíny. I začátečníci mohou začít s jednoduchými technikami dechu a postupně se učit pokročilejším technikám.Zde jsou některé základní techniky, které můžeš vyzkoušet.


  • Nadi Shodhana (Pročišťování nervových drah): Střídavé dýchání jednou nosní dírkou a následné dýchání skrze druhou, pomáhá vyrovnat energie v těle.

  • Brahmari (Včelí drnčení): Tato technika zahrnuje hluboké dýchání skrze nos a vydávání zvuku podobného zvuku včelího bzučení při výdechu, což má uklidňující účinek na mysl.

  • Ujjayi (Vítězné dýchání): Ujjayi (vyslovuj udžáji) je technika, která zahrnuje zúžení zadní části hrdla při dýchání, což vytváří zvuk podobný šelestu vln při dýchání.

  • Kpálabháti (Pročištění nosní dutiny): Jde o zahřívací dech, který má rozproudit a rozehřát tělo. (toto dýchání děláme přirozeně například při smrkání).

  • Sheetali (Zchlazující dech): Tato technika pomáhá zchladit tělo a osvěžit mysl. Díky srolovanému jazyku a dýchání umožní tato technika ochladit tělo.

  • Sitkari (Syčivý dech): Zklidňující dech, který pomáhá při návalech vzteku a uklidňuje mysl.

Pranajáma je cesta k propojení se sebou samým a s okolním světem. Je to cesta k vnitřnímu klidu, rovnováze a osvícení. Bez ohledu na to, zda jste začátečníkem nebo pokročilým praktikujícím, Pranajáma nabízí nespočetné možnosti pro objevování a prohlubování sebe sama a svého života. Zkuste to a pozorujte, jak se vaše vnímání světa kolem vás začíná měnit.

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page