top of page

Jógové pozice vhodné pro druhou čakru

Aktualizováno: 12. 1.

A je tu další pokračování cvičení pro jednotlivé čakry. Dnes se budeme zabývat druhou čakrou. Přečíst si o první čakře a pozic vhodných právě pro tuto čakru najdeš tady. Více pozic probereme na kurzu věnovanému čakrám registrovat se na lekce můžeš zde.


druhá čakra

Druhá čakra je centrum původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Je to sídlo tvořivé rodící se síly.


Barva: oranžová


Základní princip: tvořivé rozmnožování bytí


Tvrzení k duchovnímu růstu: Uznávám své potřeby a potřeby druhých v každém vztahu a jsem ochotný podle toho jednat.


Části těla: hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, vše tekuté jako krev, míza, trávící šťávy, sperma.


Psychická funkce čakry: Láska k opačnému pohlaví, smyslové rozkoše, sexualita. Zásoby pohlavní energie, pohlavní přitažlivost. Vyživuje střevní trakt, ledviny a močově-pohlavní systém. Pocit radosti a štěstí.


Správné provedení:


Začni v dandásaně (pozice hole). Pokrč kolena a přitáhni chodidla co nejblíže k tříslům tak, aby Ti to bylo pohodlné. Chodidla spoj. Okolo palců obou nohou obtoč palce a ukazováky rukou. Propni přední stranu trupu, zvedni hrudní kost, vytáhni se za korunou hlavy a přitom tlač kostrč dolů.


Ramena a lopatky tlač dolu a od sebe. Páteř drž rovnou a korunu zvednutou. Koleny kmitej nahoru dolu jako kdybys chtěl vzlétnout ze země.


Varianta pro začátečníky se provádí s páskem. Na pásku vytvoř oko a protáhni jím trup. Dostatečně pásek uvolni. Zapři pásek za bedra a druhou stranu za špičky nohou. Dotáhni pásek na potřebnou délku. Stervej několik chvil.


Tímto cvikem otevíráš kyčle, masíruješ břišní orgány a napomáháš trávení. Pomáhá k harmonizaci druhé čakry. Pozor při těhotenství v 2. a 3. trimestru neprováděj tento cvik a nebo s velkou opatrností. Při poraněních kolene a kyčle si dej téže pozor.


Správné provedení:


Rozkroč ve stoje nohy na co největší šířku podložky, dej ruce v bok a pomalu pokrčuj nohy v kolenou a hýžděmi se přibližuj směrem k zemi. Ruce můžeš mít buď spojené před srdcem nebo na kolenou. Pro těžší variantu zvedni chodila na špičky. Čím níže klesáš, tím je pozice obtížnější. Nezapomeň na rovná záda, lehce podsazenou pánev, lopatky u sebe a směřují dolu. Pupík tlač směrem k páteři dovnitř.


Tlač chodidla dolů a ven abys ukotvil nohy. Paty drž na zemi, bude to snazší, čím širší máš roznožení. Dej si pozor na kolena. Musí se pohybovat stejným směrem jako chodidla. Zastav, jakmile se kolena dostanou za kotníky. Páteř drž svisle a vytahuj se za korunou hlavy, energii vědomě směřuj do středu těla. Koutky úst přitáhni jemně k uším a představ si sílu a laskavost bohyně, která Tebou prostupuje.


Posiluješ nohy a otevíráš pánevní dno. Přinášíš sám sobě více energie, moci a sebedůvěry. Neprováděj při poranění kolene.
18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page