top of page

Jógové pozice vhodné pro třetí čakru

Určitě už ses nemohl dočkat dalšího pokračování cvičení pro jednotlivé čakry. Dnes se budeme zabývat třetí čakrou. Přečíst si o první čakře a pozic vhodných právě pro tuto čakru najdeš tady. Nebo pokud jsi nestihl druhou čakru. Případně se zaregistruj na workshop, který se věnuje jednotlivým čakrám.


Jógové pozice vhodné pro harmonizaci třetí čakry

Čakra solar plexus nebo třetí  čakra (solárního plexu) je sídlem nižších emocí - hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví a nezdravých tužeb. Nalézá se přímo pod hrudní kostí v místě, kde se spojuje hrudní koš, těsně nad žaludkem a jen několik centimetrů od srdce.


Barva: žlutá až zlatožlutá


Základní princip: utváření bytí


Tvrzení k duchovnímu růstu: Zasloužím si žít svůj život v plnosti, bez strachu a viny a naslouchat pouze svému vnitřnímu hlasu.


Části těla: spodní část zad, dutina břišní, trávící systém, žaludek, játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém.


Psychická funkce čakry: Duchovní moudrost, uvědomění si svého místa ve Vesmíru. Vůle, ovládání emocí a představivosti. Vyživuje játra, slezinu a ostatní zažívací orgány.


Virabhadrasána - Bojovník 1 - Warrior 1 pose

Správné provedení:


V pozici hory, rozkroč nohy, pokrč koleno přední nohy do pravého úhlu a klesni pánví. Tlač do malíkové hrany zadní nohy. Pánev směřuje dopředu. Lopatky tlač dolů a k sobě. Pupík vcucni k páteři. Jakmile zvedneš, ruce tlač ramena dolu. Pohled směřuje před Tebe. Pozor si dej na bedra, neměla by být prohnutá příliš. Aktivní jsou nohy a trup. Velká zátěž je na koleni přední nohy, proto je důležité vždy mít koleno nad kotníkem.


Nevystrkuj spodní část žeber, i když to při zvednutí rukou svádí. Raději dej ruce v bok, před srdce nebo rozpaž. Pohled drž na úrovni horizontu.


Tuto pozici můžeš cvičit s pomůckami s jógovou židlí tak, že přední nohu prostrčíš skrze opěradlo a stehno vypodložíš bločkem nebo dekou. Varianta u stěny, kdy zadní noha je u stěny (malíkovou hranu opíráš o stěnu) a Ty se plně soustředíš na správné nastavení přední nohy. A pak varianta s páskem, kdy za nárt zadní nohy zahákneš popruh a v rukách držíš konce popruhu.  Na tuto variantu opatrně, tam hrozí, že budeš mít prohnutá bedra. Skvělá je i varianta u stěny, kdy přední (pokrčenou) nohu položíš na stěnu a rukama se vytahuješ po stěně směrem vzhůru.


Neprováděj při vysokém krevním talku, problémech se srdcem, poranění ramene a krční páteře.


Navasana - Pozice loďky - Boat pose

Správné provedení:


Sedni si na podložku. Pokrč nohy směrem k tělu a chytni se rukama pod koleny. (Těžší varianta:  Natáhni ruce před sebe dlaněmi vzhůru). Zvedni stále pokrčené nohy a drž se stále rukama pod koleny a mírně zakloň trup dozadu.


Pokud cítíš, že je to málo, natáhni ruce. Pokrčené nohy také propni. Natáhni nohy a vytvoř pomyslné “V”. Drž propnuté špičky a rovný trup. Pohled směřuje přímo před Tebe. Hlava je v prodloužení těla, jako kdyby Tě někdo držel za korunu hlavy a vytahoval vzhůru. Rovná záda, lopatky k sobě a dolů. Ramena tlač dolů. Pupík vcucni k páteři. Pracuje břišní svalstvo, nikoli záda.


Pokud je to pro Tebe namáhavé nech nohy pokrčené v kolenou nebo se rukama chytni zpět pod koleny. Jde o správné provedení pozice a její následné prodýchání prodýchání. 


Neprováděj v těhotenství, při problémech s bederní páteří, při menstruaci, nízkém krevním talku a srdečních chorobách.


jógové pozice vhodné pro třetí čakru

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page